17 lutego 2017 roku klasy mundurowe Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach wzięły udział w dniu taktycznym na poligonie w Tychach. Od wczesnych godzin porannych uczniowie zmagali się z wieloma zadaniami, które przygotowali dla nich zawodowi żołnierze i wykwalifikowani instruktorzy.

Każdy pododdział musiał zmierzyć się z zajęciami taktycznymi, samoobroną, pierwszą pomocą, strzelaniem oraz ćwiczeniami przeciwchemicznymi. Klasy policyjne ćwiczyły techniki interwencji, natomiast klasy wojskowe uczestniczyły w zajęciach taktycznych w terenie. Nad całością czuwał kapitan Sławomir Iracki – organizator poligonu.

Największe emocje towarzyszyły klasom pierwszym, które nie miały jeszcze okazji szkolić się w takich warunkach. Nie straszny im był mróz i padający deszcz – wszyscy wrócili z uśmiechami na twarzy i już czekają na kolejny udział w poligonie.

Na klasy maturalne dodatkowo czekał egzamin z pierwszej pomocy a także test z wiedzy i umiejętności nabytych podczas nauki w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach. Uczniowie zdobyli również certyfikaty, które są niezwykle cenne i zapewniają dodatkowe punkty w czasie egzaminów kwalifikacyjnych do szkół wyższych i służb mundurowych.

W przerwie uczniowie mogli się posilić pyszną wojskową grochówką, która tradycyjnie jest obowiązkowym i bardzo wyczekiwanym punktem poligonów J.

Był to kolejny, bardzo udany dzień taktyczny, dzięki któremu młodzież mogła rozwinąć swoje pasje i umiejętności, ale przede wszystkim przygotować się do wymarzonych zawodów w służbach mundurowych.

 

Joanna Poradzisz – Krupa

Leave a comment