...

 

„Silni w językach!” – pod takim hasłem 26 września 2015r. w czterdziestu siedmiu państwach członkowskich Rady Europy odbyła się piętnasta edycja Europejskiego Dnia Języków. Ideą tego dnia było świętowanie różnorodności językowej w Europie oraz promowanie znajomości języków obcych.

W tegoroczne obchody po raz kolejny włączyła się społeczność Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach.

25 września 2015r. przedstawiciele klas liceum i technikum zmierzyli się w konkursie językowym „Silni w językach”. Trzynaście trzyosobowych zespołów rywalizowało ze sobą o tytuł najsilniejszych w licznych konkurencjach, sprawdzających wiedzę z języków nauczanych w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach – angielskiego i niemieckiego. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Pani Izabela Cybulska – przedstawiciel szkoły językowej BEST Centrum Języków Obcych, Pani Aneta Łuka – nauczycielka języka niemieckiego oraz Pani Grażyna Sawicka – nauczycielka języka angielskiego, organizator konkursu.

Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja czwartej klasy technikum. Są to uczniowie kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego: Marek Jurowicz, Bartłomiej Kozłowski i Bartosz Winnik, którzy otrzymali cenne nagrody
– miesięczne kursy języka angielskiego online EF English Town ufundowane przez szkołę EF EnglishFirst,
– książki do nauki języka angielskiego i niemieckiego ufundowane przez BEST CJO,
– oraz bilety do Multikina ufundowane przez Radę Rodziców.
Drugie miejsce zajęła drużyna trzeciej klasy technikum górniczego: Jakub Gaweł, Krystian Łakoma i Damian Sorek.
Na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie czwartej klasy technikum informatyczno – elektrycznego: Paweł Kasperek, Radosław Oleś i Damian Dworok.

Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali w nagrodę bilety do kina oraz książki .

Działaniem wspierającym Europejski Dzień Języków była sprzedaż ciast upieczonych przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach. Dochód ze sprzedaży ciast wsparł akcję charytatywną „Nie śpimy – pomagamy”. Każde ciasteczko udekorowane było flagą jednego z państw europejskich, a na odwrocie flag znajdowały się zwroty w językach obcych. Było więc smacznie, kolorowo i wielojęzycznie. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mieli możliwość skosztowania pysznych wypieków oraz nauczenia się przydatnego zwrotu.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach odbył się również konkurs plastyczny. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej promującej Europejski Dzień Języków, nauki języków obcych albo konkretnego języka obcego (np. angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego itp.).

Jury przyznało pierwsze miejsce Ewelinie Ficek z drugiej klasy technikum logistycznego, na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Mąka z drugiej klasy liceum mundurowego, a trzecie miejsce zajął Kamil Sowa z drugiej klasy technikum elektrycznego. Zwycięzcy otrzymali bilety do Multikina ufundowane przez Radę Rodziców.

Wydarzenia, które miały miejsce w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków niewątpliwie przyczyniły się do uświadomienia uczniom, jak ważna jest znajomość języków obcych we współczesnym świecie. Jesteśmy przekonani, że ta świadomość przełoży się na sukcesy językowe, poszerzy horyzonty, ułatwi komunikację i otworzy uczniom drogę do kariery w życiu zawodowym.

Leave a comment

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.