Bez nazwy1

Przez całe 2 tygodnie od 22 maja do 2 czerwca PZS w Lędzinach brał udział w kolejnej edycji projektu realizowanego we współpracy z organizacją AIESEC. Projekt polega na goszczeniu studentów z różnych stron świata, którzy przybliżają młodzieży historię i kulturę swoich krajów w języku angielskim. Takie projekty szkoła realizuje już od kilku lat. Do tej pory gościliśmy już studentów z Chin, Iranu, Maroko, Pakistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji. Tym razem do Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach przyjechali Janet Wong z Hong Kongu i Siddharth Kushwaha z Indii.

Siddharth kończy w tym roku studia na kierunku inżynier elektryk, natomiast Janet rozpoczyna czwarty rok studiów medycznych. Zajęcia były przeżyciem i ciekawym doświadczeniem zarówno dla prowadzących, jak i dla uczniów. Nie obyło się również bez elementów indyjskiego i chińskiego. Gości prezentowali swoje kraje, ich zabytki, elementy kultury i historii.
Każda klasa miała okazję wziąć udział w zajęciach, gdyż anglojęzyczni goście prowadzili po kilka godzin zajęć dziennie. Zajęcia odbywały się nie tylko na lekcjach języka angielskiego, ale również geografii, przedsiębiorczości, wiedzy o kulturze, godzin wychowawczych a nawet zajęć wychowania fizycznego. Uczniowie dzielnie próbowali swoich sił w języku angielskim w trakcie lekcji, a także poza nimi, uczestnicząc w dodatkowych zajęciach.
Było wiele okazji do wspólnych aktywności: kręcenie filmu, przeprowadzanie wywiadów, spotkania przy tradycyjnych grach stołowych a nawet wspólne gotowanie. Wybraliśmy się też na całodniową wycieczkę do Wisły, gdzie zdobyliśmy górę Cieślar i Stożek Wielki. Zagraniczni goście byli zachwyceni urokliwymi miejscami w Polsce, a nasi uczniowie dumni z tego, że mogą przybyszom z odległych krajów pokazać wspaniałe miejsca i opowiedzieć o ich historii, kulturze i zwyczajach. Każdej z tych aktywności towarzyszyło wzbogacanie warsztatu językowego.

Janet i Sidd to niezwykle sympatyczni i otwarci młodzi ludzie, którzy szybko nawiązali bardzo dobry kontakt z uczniami. Wielu z nich nawiązało stały kontakt, wymieniając numery telefonów i dane Facebookowe; tak więc sms-y, rozmowy telefoniczne i kontakt multimedialny stały się kolejną możliwością praktykowania języka angielskiego.

Wolontariusze AIESEC zostali bardzo ciepło przyjęci przez społeczność szkolną. Szczególne podziękowania należą się Pawłowi Klimkowi, Jankowi Cyganikowi i Kacprowi Figlowi i ich rodzicom za zaoferowanie gościny i dołożenie wszelkich starań, by nasi zagraniczni goście czuli się u nas jak u siebie w domu.

Po raz kolejny przekonaliśmy się że projekt spełnił swoją rolę budowania otwartości, przełamywania barier językowych i motywowania do dalszej nauki języka angielskiego.

 

Leave a comment