17 listopada – jak co roku – pełnoletnia młodzież Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach przyłączyła się po raz dwudziesty do akcji honorowego krwiodawstwa. O godzinie 9.00 przed szkołą zgromadziło się bardzo wiele chętnych osób, które w specjalnie przystosowanym do tego celu ambulansie chciały oddać krew.

Zgłosiły się aż 53 osoby. Trzeba jednak pamiętać, iż nie każdy chętny może zostać dawcą. Zanim zasiądzie się wygodnie na fotelu, trzeba przejść badania wstępne prowadzone przez lekarza. Na tym etapie nie otrzymują zgody na udział w akcji osoby z katarem, będące przed wizytą u dentysty, czy też ze zbyt niską wagą ciała.

Docelowo krew oddało 25 osób, którzy podzielili się z innymi prawie 12 litrami krwi. To najwięcej w całej historii tego szlachetnego przedsięwzięcia.

Podobną akcję szkołą planuje na początku przyszłego roku, więc już teraz zapraszamy, by odpowiednio się do niej przygotować: dbać o zdrowie, dobrze się odżywiać i utrzymywać właściwą wagę ciała. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w następnych akcjach. Należy pamiętać, że nasza krew może uratować komuś życie.

Nad prawidłową organizacją przedsięwzięcia czuwała główna inicjatorka tego pomysłu, szkolna pielęgniarka, Pani Elżbieta Mikrut, którą aktywnie wspierały Pani Bożena Krzemień oraz Pani Justyna Pilch wraz z uczennicami pierwszej klasy logistycznej: Natalią Bukałą i Wiktorią Zdziarską. Działaniom honorowego krwiodawstwa w PZS w Lędzinach zawsze przyświeca dumna idea:

„Każda kropla krwi ofiarowana drugiemu człowiekowi daje nadzieję powrotu do zdrowia”.

Justyna Pilch
Ewa Matusik

 

 

 

Leave a comment