Już po raz kolejny młodzież klas trzecich Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach odbywa niezwykle atrakcyjne, miesięczne praktyki zagraniczne.

Do Hiszpanii wyjechali uczniowie, którzy kształcą się w zawodach technik logistyk, technik informatyk i technik ekonomista.

Natomiast do Niemiec wyjechali uczniowie zawodów technik elektryk i technik mechanik.

Co mówią o Hiszpanii?

Po pięciu dniach pobytu na praktykach w Hiszpanii wybranej grupie uczniów zadaliśmy 3 pytania

  1. Jak oceniam moją decyzję o podjęciu praktyki zawodowej za granicą?
  2. Jak podoba mi się miejsce w którym odbywam praktykę?
  3. Jak oceniam moje miejsce pracy?

Edyta Pluta i Monika Świątkowska – technik ekonomista, miejsce praktyki Allianz Seguros.

Bardzo pozytywnie oceniamy naszą decyzję, cieszymy się że jesteśmy w Hiszpanii, w której jesteśmy pierwszy raz. W samym mieście Martos urzekła nas architektura, przyjaźni ludzie oraz niezwykle grzeczni kierowcy. Bardzo podoba nam się również program kulturalny, który mamy realizować do końca naszego pobytu tutaj.

Jakub Lipiński – technik informatyk, miejsce pracy Sadyc.

Podejmując decyzję odbycia mojej praktyki zagranicznej chciałem przeżyć przygodę, potraktowałem to jako lekcję życiową, chciałem sprawdzić umiejętność porozumienia się z ludźmi z innego kraju. Samo miasto Martos na początku wydawało mi się mniejsze niż się nastawiałem, natomiast stwierdziłem, że jest bardzo ciekawe, przyjemnie spaceruje się po nim, charakteryzuje się ciekawą architekturą oraz położeniem geograficznym. Oceniając moje miejsce praktyki stwierdzam „ Lepiej trafić nie mogłem” ponieważ jest tu studio graficzne, w którym projektujemy różne rzeczy: od koszulek do billboardów. Planuję nauczyć się języka hiszpańskiego i tu wrócić, ponieważ atmosfera w pracy jest niezwykle przyjazna. Dodam jeszcze, że taki wyjazd spełnia również rolę integracji między rówieśnikami.

Karolina Latocha, Aneta Patalong – technik logistyk, miejsce pracy Deportes Zonacinco

Chęć poznania języka i kultury Hiszpanii oraz przeżycia przygody zdecydowały, że chciałyśmy zrealizować program praktyk właśnie w tym kraju. Samo miasto wydało nam się większe niż się spodziewałyśmy. Jest dużo sklepów, parków, pięknych widoków. W samej pracy jest niezwykle przyjazna atmosfera, cały czas jest wesoło. Języka uczymy się wzajemnie, pracownicy uczą nas hiszpańskiego a my ich angielskiego i polskiego.

12825518_1753780664852653_1823628996_n

20160304_131139

20160304_131102

20160304_131346-1

Snapchat-2705719452167738740

20160304_131221

A co słychać w Niemczech?

Po przyjeździe zostaliśmy zakwaterowani w ośrodku szkoleniowym IB Internationaler Bund. Na praktyki dojeżdżamy do miasta Neuenhagen bei Berlin gdzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy mechaniczną i elektryczną. Po dwóch tygodniach zamieniamy się grupami bez względu na kierunek jakiego uczymy się w szkole. Grupa elektryków (w której są też mechanicy) wykonuje ćwiczenia podłączając różnego rodzaju instalacje elektryczne natomiast grupa mechaników (w której są też elektrycy) wykonuje ćwiczenia z obróbki ręcznej na podstawie rysunków technicznych.
W miejscu zakwaterowania mamy Internet, bilard, tenis stołowy i siłownia. Pokoje są wygodne dwu i trzy osobowe z łazienkami. Jest fajnie mamy mnóstwo zajęć i nie mamy czasu na nudę.

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, zatytułowanego „ Uczniowie PZS w Lędzinach zdobywają europejskie doświadczenia”, młodzież wyjechała na miesięczną praktykę do Niemiec. Po przyjeździe do Bernau bei Berlin, miejscowości leżącej w niedalekiej odległości od Berlina, zakwaterowani zostali w pokojach dwu i trzy osobowych z łazienkami a nawet z telewizorami. Następnego dnia po uroczystym powitaniu i zwiedzaniu ośrodka szkoleniowego zostali podzieleni na dwie grupy, elektryczną i mechaniczną. Po szkoleniu i omówieniu przebiegu praktyk oraz wyjaśnieniu prac uczniowie z grupy elektrycznej rozpoczęli wykonywanie instalacji elektrycznej sterowania oświetleniem, natomiast uczniowie z grupy mechanicznej otrzymali polecenie wykonania prac związanych z obróbką ręczną metali polegających na trasowaniu i wykonywaniu elementów metalowych zgodnie z rysunkiem technicznym.

Uczniowie PZS Lędziny podczas szkolenia wstępnego w ośrodku szkoleniowym Internationaler Bund w Neuenhagen.

1

Ośrodek posiada wiele kierunków na których kształcą się uczniowie w różnych przedziałach wiekowych. Na zdjęciu szklarnia gdzie prowadzi się oczywiście prace ogrodnicze.

2

Bartłomiej Kowalski podczas montażu instalacji elektrycznej.

3

Bartłomiej Kowalski, Michał Stachoń oraz Piotr Kściuczyk podczas rysowania schematów elektrycznych.

4

Ireneusz Łyszcz podczas kontroli prawidłowego podłączenia instalacji elektrycznej.

5

Młodzież na dziale obróbki ręcznej podczas prac traserskich.

6

Uczniowie PZS podczas weekendu na miesięcznej praktyce w Bernau bei Berlin.

7

Uczniowie pod zegarem Urania–Weltzeituhr w Berline na Alexanderplatz. Symboliczny zegar pokazuje aktualny czas w 24 strefach czasowych świata. Zegar pełni rolę miejsca spotkań

8

Muzeum Gier Komputerowych (Computerspielemuseum) zbiera, przechowuje i bada cyfrowe interaktywne media rozrywkowe. Posiada największe w Europie zbiory gier i komputerowych konsoli gier wideo.

9

Ta gra cieszyła się w śród naszych uczniów dużym powodzeniem, dlaczego ? Może nie pisać.

10

Muzeum Gier Komputerowych (Computerspielemuseum).

11

W tle zachowana część muru berlińskiego. Za nami obraz przedstawiający pocałunek Breżniewa i Honeckera, namalowany 20 lat temu na murze berlińskim.

12

Za nami rzeka Szprewa i most Oberbaumbrücke który łączy dzielnice Kreuzberg
i Friedrichshain.

13

Uczniowie podczas spędzania czasu wolnego.

 

 

Leave a comment