...

W dniach od 2-7 maja 2015r. miała miejsce kolejna wizyta w ramach realizowanego przez Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach Programu Comenius „A Future We Dream”.

Tym razem partnerzy 6-ciu krajów ( Danii, Węgier, Słowacji, Bułgarii, Polski i Turcji) spotkali się w tureckim w mieście Elazig. Miasto znajduje się na kontynencie azjatyckim we wschodniej części Turcji, w regionie Anatolia i liczy około 592 000 mieszkańców.
Tym razem szkołę PZS w Lędzinach reprezentowali: Patrycja Kwiecińska z I klasy technik logistyk, Bartosz Winnik z III klasy technik górnictwa podziemnego oraz nauczyciele: panie Gabriela Jagsz i Małgorzata Labus będąca jednocześnie koordynatorem projektu.

Możliwość wymiany poglądów, nawiązywania nowych, zagranicznych znajomości, porozumiewania się po angielsku, poznawania tradycji i kultury państw – partnerów projektu, a przede wszystkim godnego reprezentowania swojego kraju, okazała się bezcennym doświadczeniem dla uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach.

Pobyt w Turcji rozpoczął się tradycyjnym tureckim śniadaniem w malowniczo położonej miejscowości Cakmak. Głównym elementem posiłku były różnego rodzaju sery – najczęściej owcze, jajecznica, omlet i grillowane warzywa: bakłażan, papryka i ziemniaki. Na tureckim stole podczas śniadania nie zabrakło świeżych warzyw – pomidorów, ogórków, oliwek. Dodatkiem były różnego rodzaju konfitury, miód, chałwa, jogurt i oczywiście charakterystyczny dla Turcji chleb, przypominający ciasto na naleśniki. Obowiązkowo – turecka herbata. Parzy się ją około 10 minut, a następnie rozcieńcza wrzątkiem i mocno słodzi. Tak przyrządzony napój podaje się w szklankach w kształcie tulipana. Posileni i zachwyceni turecką gościnnością uczestnicy projektu udali się w dalszą podróż.

Kolejny punkt programu, dotyczący ekologicznych źródeł pozyskania energii, zakładał obejrzenie zapory Keban nad Eufratem, drugiej co do wielkości turbiny wodnej w Turcji. Turbina ta przetwarza siłę wody na energię elektryczną. Keban – to także sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 2 500 km². Długość zbiornika wynosi 145 km. Powstał w 1974 r. na potrzeby elektrowni wodnej w wyniku przegrodzenia rzeki łukową zaporą o wysokości 207 m.

Po obiedzie przy zjawiskowym wodospadzie Circir odwiedzono farmę pstrągów, na której ryby hodowane są w warunkach ekologicznych, z użyciem karmy pozbawionej składników modyfikowanych genetycznie.

Kolejny dzień uczestnicy programu spędzili w starożytnej, leżącej na wysokości 1067 metrów osadzie Harput, przypominającej skansen. Według historyków pierwsi mieszkańcy osadzili się w tym regionie w roku 2000 p.n.e.

Harput jest miejscem, gdzie przez wiele lat przeplatały się różne kultury i religie. Znajduje się tu zamek Milk Castle, jaskinię Buzluk Cavern oraz pochodzące z XII wieku meczety Sara Hatun i Ulu Cami. Meczet to świątynia wyznawców Islamu, odwiedzając meczet należy zdjąć obuwie, wskazane jest również, aby kobieta założyła na głowę chustę. Mieszkają tu nie tylko Muzułmanie, ale również Ormianie i Asyryjczycy. Stąd rzadka w tym kraju możliwość spotkania kościoła chrześcijańskiego. Ten, który odwiedzono (Virgin Marry Church) był wyjątkowy, bowiempoczątki tej budowli datowane są na rok 159 n.e., a kamienne wejście do kościoła ukryte zostało w tylnej ścianie zamku.

Po obiedzie obejrzano tradycyjny dom turecki oraz podziwiano okoliczne wzgórza. Pełen atrakcji dzień zakończył się degustacją tureckiej kawy.

Trzeci dzień pobytu w Elazig przeznaczony był na zapoznanie się z funkcjonowaniem szkoły tureckiej. Partnerzy projektu zobaczyli sale lekcyjne, uczestniczyli w niektórych lekcjach. Zauważono, że sale lekcyjne są dobrze wyposażone, zaś lekcje przebiegają podobnie jak w polskich szkołach, z tą różnicą, że trwają 40 minut.

Podczas spotkania w auli szkolnej odbył się pokaz tradycyjnych tureckich tańców, po których Dyrektor przedstawił zasady tureckiego szkolnego systemu edukacji. Na szczególną uwagę zasługiwał magiczny Taniec Derwiszów, którzy zostali zaproszeni do szkoły w związku z wizytą gości Comeniusa.

Następnie na sali gimnastycznej pobliskiego Uniwersytetu uczniowie każdego z krajów prezentowali zabawy, które pamiętają z dzieciństwa. Wszyscy razem świetnie się bawili w międzynarodowym towarzystwie.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie muzeum Elazig z wieloma starymi wykopaliskami i eksponatami, sięgającymi czasów sułtana.

Wtorek rozpoczął się od wycieczki górskiej. Uczestnicy projektu wspinali się na górę Hazarbaba, leżącą 25 km od Elazig. Szczyt tej góry znajduje się na wysokości 2347 m. Co najbardziej zaskakujące, na szczycie Hazarbaba leżał śnieg, na który uczestnicy nie byli kompletnie przygotowani. Okazało się, że w okresie zimowym znajduje się tu ośrodek narciarski. Trud wspinaczki został nagrodzony niezapomnianymi widokami.

Po obiedzie w miejscowości Sivrice, położonej u stóp góry, czekała wszystkich przejażdżka łodzią po jeziorze Hazar. W sezonie letnim miejsce to staje się ośrodkiem turystycznym dla miłośników sportów wodnych ale bardziej interesujący okazał się fakt, że w 1990 roku odkryto tu zatopione starożytne miasto. Faktycznie w pobliżu wyspy Chatzar można było zaobserwować w wodzie ruiny starego kościoła. Badania naukowe i archeologiczne dotyczące tego starożytnego miasta są w toku i nie ustalono jeszcze historii i przyczyn jego zatopienia.

Kolejną atrakcją tego dnia były specjalnie przygotowane warsztaty sztuki tureckiej, pochodzącej z XIII wieku – Marbling Ebru. Marbling jest sztuką tworzenia kolorowych wzorów poprzez zraszanie i „szczotkowanie” farb w naczyniu z odpowiednio przygotowaną wodą, a następnie przekształcenie tego wzoru na papier. Każdy miał okazję być nie tylko obserwatorem ale także twórcą.

Wieczorem odbyło się uroczyste i bardzo eleganckie przyjęcie dla wszystkich uczestników Comeniusowego spotkania, na którym dziękowano gospodarzom za wyjątkową gościnę.

Dzień ostatni, podobnie jak pierwszy, rozpoczęło wspólne śniadanie, którego gospodarzem był sam prezydent miasta. A następnie w miejscu, gdzie odbywają się obrady przedstawiono historię miasta i omówiono założenia polityki jego władz, głównie w zakresie rozwoju oświaty, ekologii i ochrony środowiska.

Kolejny dzień był dniem pożegnań i powrotu. Dodatkową atrakcję, przy okazji oczekiwania na samolot stanowiła kilkugodzinna wycieczka po Stambule.

Pełni nowych doświadczeń i wiedzy członkowie projektu z PZS w Lędzinach wrócili do Polski. Wszyscy byli pod wrażeniem szczególnej życzliwości, otwartości i gościnności tureckich gospodarzy.

Małgorzata Labus

Gabriela Jagsz

Leave a comment

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.