W dniach 19-22 grudnia 2016 roku w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach odbył się Tydzień Wolontariatu. Główną ideą, która przyświeca nam od 7 lat jest radość z pomagania innym.

Akcję poprzedziły pracochłonne przygotowania. Uczniowie upiekli całą masę przepysznych pierników, a potem pięknie je przyozdobili, by zapach ciasteczek i ciast kusił całą społeczność szkolną do udziału w zorganizowanym w ramach Tygodnia Wolontariatu kiermaszu. W tym samym dniu do słodkich smakołyków dołączyły aromatyczne mandarynki, obok których nikt nie potrafił przejść obojętnie.

Młodzież z Miniprzedsiębiorstwa oferowała przygotowane wcześniej własnoręcznie stroiki i ozdoby świąteczne.

Wolontariusze fundacji „Nie śpimy – Pomagamy” zachęcali do kupna gadżetów, z których cały dochód w kwocie 412,50 zł jeszcze przed świętami trafił na konto fundacji. Na koncie tym gromadzone są fundusze dla ubiegłorocznego absolwenta lędzińskiego PZS-u – Jacka Janiela, który zmaga się z ciężką chorobą – mukowiscydozą i czeka na przeszczep płuc.

17 grudnia w ramach akcji ruszyła sprzedaż cegiełek i ręcznie robionych kartek świątecznych na rzecz Fundacji Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”.

Cała społeczność szkolna wszystkie akcje wspierała równie chętnie.

Mimo, iż wiele akcji zostało zorganizowanych pod koniec mijającego roku, trzeba pamiętać, że wolontariusze z Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach pomagają cały rok!

Młodzież kolejny rok uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Stworzy też drużynę „Super W”, która aktywnie bierze udział pomagając potrzebującym na terenie Lędzin, Imielina i Chełmu Śląskiego.

Pomagamy również przedszkolom i ich rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, wspierając ich i obdarowując najpotrzebniejszymi rzeczami.

W tym roku lędziński PZS jest również głównym organizatorem wielkiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lędzinach, któremu szefuje Pani Anita Olubińska.

Wolontariusze angażują się także w organizację Igrzysk Osób Niepełnosprawnych i letnich biwaków dla osób poszkodowanych przez los.

 

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przeróżne akcje za ich wielkie serca. Dziękujemy naszym absolwentom: Katarzynie Gospodarczyk za dostarczenie owoców w ramach Tygodnia Wolontariatu, Marlenie Czudaj za wsparcie naszych „Super W” w czasie przeprowadzania akcji Szlachetna Paczka.

Dziękujemy Pani Joannie Biolik za przepiękne kartki świąteczne, a opiekunom wolontariatu za zorganizowanie tego wspaniałego przedsięwzięcia, jakim jest Tydzień Wolontariatu.

I dziękujemy Wam droga młodzieży – bez Was nic nie mogłoby się udać. Niech się wiedzie w Nowym Roku!

Tekst: Justyna Pilch

Leave a comment