Dla uczniów liceum ogólnokształcącego i technikum
(na podstawie Procedur organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 pobierz)
-
- Egzamin maturalny składa się z części ustnej, ocenianej w szkole, oraz z części pisemnej, ocenianej przez egzaminatorów wpisanych do ewidencji egzaminatorów.
- Egzamin maturalny obejmuje następujące przedmioty obowiązkowe:
- w części ustnej:
- język polski,
- język obcy nowożytny wybrany spośród języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego (egzamin bez określania poziomu), ,
- w części pisemnej:
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny, ten sam, co w części ustnej, na poziomie podstawowym.
- jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym
- w części ustnej:
- Absolwent może zdawać w danej sesji dopięciu przedmiotów dodatkowych:
- w części ustnej – język obcy nowożytny, inny niż obowiązkowy – bez określania poziomu,
- w części pisemnej:
Przedmiot Poziom przedmioty do wyboru biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński, język polski, język mniejszości etnicznej, język mniejszości narodowej, język regionalny, język obcy nowożytny, wiedza o społeczeństwie rozszerzony
- Wyniki części ustnej i pisemnej egzaminu maturalnego są wyrażane w skali procentowej.
- Warunki zdania egzaminu maturalnego:
- Część ustna: 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego.
- Część pisemna: 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym.
- Przystąpienie do minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
- Wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych nie mają wpływu na zdanie części pisemnej egzaminu maturalnego. Wyniki te odnotowuje się na świadectwie dojrzałości.
- Powtarzanie egzaminu maturalnego:
- W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu zgodnie z harmonogramem, na udokumentowany wniosek absolwenta lub jego rodziców – prawnych opiekunów (złożony najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu), Dyrektor OKE może wyrazić zgodę na przystąpienie przez absolwenta do egzaminu w dodatkowym terminie (czerwiec).
- Zdający, który przystąpił do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz pisemnej oraz jednego dodatkowego w części pisemnej i nie zdał egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo pisemnej, może przystąpić ponownie do egzaminu z tego przedmiotu na tym samym poziomie w terminie poprawkowym (sierpień).
- Zdający, który nie zdał egzaminu maturalnego z określonego przedmiotu, w części ustnej lub pisemnej, albo przerwał egzamin, może ponownie przystąpić do egzaminu lub jego części w kolejnych sesjach przez okres 5 lat.
- Absolwent przystępujący ponownie do egzaminu, jeżeli wcześniej nie otrzymał świadectwa dojrzałości, może wybrać inny poziom egzaminu lub inny przedmiot obowiązkowy, z wyjątkiem przedmiotu, który zdawał jako dodatkowy.
- Po upływie 5 lat od pierwszego egzaminu, absolwent zdaje egzamin w pełnym zakresie.
- Poprawianie wyniku egzaminu maturalnego:
- Zdający ma prawo, w ciągu 5 lat od pierwszego egzaminu, przystąpić ponownie do zdawania egzaminu maturalnego w części pisemnej z jednego lub więcej przedmiotów obowiązkowych w celu podwyższenia wyniku z tych przedmiotów lub zdania egzaminu z przedmiotów dodatkowych.
- Informacje ważne dla zdających maturę 2015
- Wybór przedmiotu nie zależy od planu nauczania danej szkoły.
- Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z egzaminu z danego przedmiotu (na świadectwie: wpis zwolniony oraz podstawa zwolnienia i 100% punktów z egzaminu).
- W czasie egzaminu nie wolno korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych.
- Na egzaminie z języka polskiego można korzystać ze słownika ortograficznego oraz ze słownika poprawnej polszczyzny.
- Na egzaminie z języka obcego nowożytnego nie można korzystać z żadnych słowników.
- Można korzystać z pomocy dopuszczonych i ogłoszonych na 2 miesiące przed egzaminem, na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
- Sprawdzone i ocenione arkusze egzaminacyjne są udostępniane do wglądu w siedzibie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.
Harmonogram maturalny 2019/2020