Dzięki nowym technologiom logistyka zmierza w kierunku pełnej automatyzacji i digitalizacji procesów, co pozwala na optymalizację procesów logistycznych, szybsze i tańsze dostarczenie usług oraz wyprzedzanie zapotrzebowania klientów firm transportowych, np. poprzez odpowiednie planowanie tras ciężarówek.
Coraz większe znaczenie mają tzw. chmury obliczeniowe, czyli cloud computing, które pozwalają na korzystanie z danych w przestrzeni online, bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.
Innowacje w branży TSL prowadzą do automatyzacji procesów, które do tej pory były wykonywane ręcznie. Ta zmiana ma podnieść efektywność logistyków, którzy dzięki nowoczesnym narzędziom mogą monitorować załadunek na bieżąco, sprawdzić jego aktualną lokalizację oraz dokładnie zaplanować poszczególne kroki zlecenia. Wszystkie działania podejmowane w logistyce zmierzają do obniżenia kosztów związanych z transportem i magazynowaniem produktów.
Te zagadnienia omawiane były przez przedstawicielkę firmy TransEdu podczas lekcji szkoleniowej w ramach innowacji wprowadzonej na kierunku technik logistyk – elementy pracy spedytora.

Następnie młodzież „na żywo” poznała, na czy polega praca spedytora i przewoźnika, biorąc udział w symulacyjnych negocjacjach zawarcia współpracy. Negocjowali stawki za przewóz ładunku na ustalonej trasie, wcielając się w rolę spedytora i firmy transportowej.