13 czerwca 2017 roku uczniowie klas technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk oraz technik informatyk Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach wzięli udział w wykładzie przeprowadzonym przez wykładowcę Politechniki Częstochowskiej dra Janusza Flaszę. Wykład zatytułowany „Odnawialne źródła energii” związany był z ekologicznymi sposobami pozyskiwania energii elektrycznej. Na spotkanie zaproszeni zostali również uczniowie szkół gimnazjalnych, którzy zostali wyróżnieni i zdobyli nagrody w konkursie „Multimedia środkiem do edukacji ekologicznej”.

Uczestnicy wykładu dowiedzieli się o trendach w energetyce odnawialnej, o najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie samochodów hybrydowych oraz o sposobach pozyskiwania energii z odpadów.

Wykład poprzedziło wręczenie nagród uczestnikom szkolnego konkursu na najlepszego elektryka oraz gimnazjalnego konkursu „Multimedia środkiem do edukacji”. Wręczenia nagród dokonali Dyrektor PZS w Lędzinach Pani Ewa Matusik oraz Pan dr Janusz Flasza.

Konkurs „Multimedia środkiem do edukacji” – przeprowadzany w lędzińskim PZS od kilku lat – jest skierowany dla uczniów szkół gimnazjalnych i ma na celu propagowanie oraz upowszechnianie postaw ekologicznych. W tym roku gimnazjaliści mieli za zadanie przygotować spot ekologiczny: „Recycling – to jest to!”.

Nagrody, ufundowane przez firmę Master – Odpady i Energia Spółka z o.o. z siedzibą w Tychach oraz Starostwo Powiatowe w Bieruniu, były niezwykle atrakcyjne i przyciągnęły liczne grono uczestników. Najlepsi okazali się:

  • Kinga Karwath z Gimnazjum im. Karola Miarki w Chełmie Śląskim, która zajęła i miejsce i w nagrodę otrzymała komputer Netebook 11,6’’ firmy Lenovo:,
  • Nataniel Drzeworz z Gminnego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Roku Jubileuszowego w Bojszowach, który za II miejsce otrzymał zestaw multimedialny dla gracza renomowanej firmy (klawiatura, mysz, słuchawki)
  • Wiktoria Trebuniak z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Imielinie, która otrzymała głośnik bezprzewodowy za zajęcie III miejsca.

Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Mateusz Wójcik z Gminnego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Roku Jubileuszowego w Bojszowach oraz Maria Paluch z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Imielinie. Wyróżnieni uczniowie otrzymali PoverBanki.

Drugi konkurs – szkolny – na „Najlepszego elektryka szkoły” został zorganizowany już po raz drugi, a jego celem było propagowanie wiedzy z zakresu energetyki, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz urządzeń elektro – energetycznych. Konkurs składał się z dwóch etapów.

W pierwszym etapie udział wzięli wszyscy uczniowie kierunku technik elektryk. W drugim etapie, czterech najlepszych finalistów rozwiązywało test oraz odpowiadało na pytania otwarte.

Miano najlepszego elektryka szkoły zdobył Adrian Nowakowski z klasy trzeciej, który w nagrodę otrzymał Voucher na Egzamin Państwowy SEP. Drugie miejsce zajął Mateusz Kołodziej z klasy drugiej, na miejscu trzecim uplasował się Marcin Makosz z klasy trzeciej, a miejsce czwarte przypadło Dawidowi Sobańskiemu. Wszyscy zwycięzcy otrzymali w nagrodę uniwersalny tester napięcia oraz narzędzia MultiTools.

Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy.

Leave a comment