Dnia 12 marca 2018 roku uczniowie pierwszej klasy technikum ekonomicznego lędzińskiego PZS-u uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Pana Arkadiusza Wawreczko- przedstawiciela Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie.

Warsztaty stanowią jeden z istotnych elementów prowadzonej w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach w roku szkolnym 2017/2018 w klasie pierwszej dla zawodu technik ekonomista innowacji „Inwestowanie pieniędzy, pozyskiwanie funduszy unijnych”.

W pierwszej części warsztatów prowadzący przedstawił  sposoby pozyskiwania dofinansowania z Unii Europejskiej dotyczące rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Następnie uczniowie zobaczyli wywiad z twórcą jednego z polskich startup’ów.

Czym jest startup? Określenie to oznacza po prostu biznes. Mówiąc dokładniej – osoba, która prowadzi startup buduje swój biznes „od podstaw”, wykonuje pierwsze kroki ku niezależności finansowej. Startup to nic innego, jak młoda firma tworzona według reguł ustalonych przez młodych ludzi. Podmioty określane jako startup-y najczęściej są związane z Internetem i nowymi technologiami. Mają one zwykle krótką historię działalności i aktywnie poszukują nowych rynków.

Następnie  młodzi ekonomiści dowiedzieli się, jak w najprostszy sposób mogą utworzyć własną działalność gospodarczą.

Ostatnim etapem warsztatów była praca w  2-4 osobowych grupach. Ekonomiści przedstawiali własne pomysły na rozpoczęcie działalności. Następnie wykładowca podpowiadał, który z nich wybrać, by miał szanse realizacji ze środków unijnych.

Dodatkowym atutem warsztatów jest uzyskanie Certyfikatu  potwierdzającego udział w warsztatach, wystawionego przez Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w Chorzowie.