...

W dniach 21-23 czerwca br. na terenie Yacht Clubu OPTY w Chełmie Śląskim odbył się już po raz jedenasty biwak żeglarski dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego, którego współorganizatorem był Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach.

Tegoroczny biwak rozpoczął nowy cykl tematyczny – „Najciekawsze zakątki świata”.

Wolontariusze – uczniowie klas pierwszych i drugich lędzińskiego PZS-u z wielkim poświęceniem pomagali nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale również pozostałym uczestnikom żeglarskiej imprezy. Wśród wolontariuszy znaleźli się także nauczyciele i absolwenci PZS w Lędzinach. Część z nich, już po edukacji żeglarskiej i zdobyciu patentu, pływała na żaglówkach. Pozostali pomagali na kei osobom na wózkach przy wsiadaniu do żaglówki. Inni wspomagali zajęcia odbywające się na lądzie: gry, zabawy, rozgrywki sportowe oraz wykonywali prace porządkowe.

Niepełnosprawni i ich rodziny mieli możliwość pływania żaglówkami, uczestniczenia w regatach i udziału w zajęciach na lądzie, takich jak: pokazy flayboardu, zajęcia animacyjne ze szczudlarzami, prezentacja „Najpiękniejszych portów Europy”, zajęcia sportowe, gra terenowa, tańce zespołowe, zajęcia plastyczne, przejażdżka wozem terenowym lub bryczką, pokazy z psami – ratownikami, chrzest żeglarski i bal piratów.

Jak co roku miał miejsce występ grup – śpiewającej i tańczącej – ze Szkoły Podstawowej z Chełmu Śląskiego, śpiewającej szanty grupy z Gimnazjum nr 1 i młodzieżowych zespołów wokalno-muzycznych z Imielina. Z kolei Ośrodek „Błogosławiona Karolina” Caritas przygotował quiz i przedstawienie zgodne z nowo obranym cyklem tematycznym biwaków. Na zakończenie odbył się koncert w wykonaniu zespołu szantowego „Leje na pokład”.

Bogaty program tegorocznego biwaku stawiał przed wolontariuszami nowe zadania i obowiązki, które wykonywali z pełnym oddaniem. Trzydniowy trud nagrodzony został uśmiechem i wdzięcznością uczestników imprezy oraz poczuciem ogromnej osobistej satysfakcji. Większość wolontariuszy zapisała się już na kolejny biwak, który odbędzie się w przyszłym roku.

 

Leave a comment

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.