16 maja 2019r. uczniowie klasy 1 i 3 technikum mechanicznego udali się do siedziby ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej na zajęcia edukacyjne w ramach współpracy partnerskiej z naszą szkołą. Program obejmował następujące zajęcia:

  1. Projekcja filmów ArcelorMittal Poland
  2. Konkurs / Quiz dotyczący wiedzy
  3. Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości z wykorzystaniem sprzętu.
  4. Warsztat z budowania swojego wizerunku pracownika i poruszanie się po rynku pracy

Dla wielu młodych ludzi był to pierwszy kontakt z ArcelorMittal i szansa na bliższe poznanie jednego z najważniejszych i potencjalnych pracodawców oraz największego producenta stali w Polsce i Europie. W trakcie spotkania uczniowie usłyszeli również kilka wskazówek dotyczących świadomego wyboru pracy zawodowej oraz rozwijania swoich mocnych stron.

Podczas spotkania przyszli mechanicy mieli niecodzienną okazję zobaczenia huty w trójwymiarze. Zaprezentowany został film  „Narodziny Stali” 3D, który pokazywał od A do Z proces produkcji stali w zakładach ArcelorMittal. Po uważnym obejrzeniu filmu uczniowie mieli szansę na zgarnięcie nagród w quizie wiedzy, w którym bardzo chętnie uczestniczyli. Nagrodzone zostały najbardziej spostrzegawcze osoby.

Największą atrakcją warsztatów była możliwość skorzystania z urządzeń wirtualnej rzeczywistości, kiedy to uczniowie po założeniu specjalistycznych okularów udawali się w wirtualny spacer czy to po hali lejniczej wielkiego pieca czy na platformę wiertniczą. Dzięki zaawansowanej technologii chłopcy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć np. Wielki Piec od wewnątrz oraz być w miejscu, które odwiedzili tylko nieliczni. Wrażenia po takiej wycieczce są niesamowite i na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Zajęcia edukacyjne realizowane w ramach udziału szkoły w Programie Edukacyjnym „ZainSTALuj się” były kolejną szansą na bliższe poznanie jednego z najważniejszych i największych pracodawców w regionie, a także wskazówką dla młodych ludzi przy wyborze przyszłej pracy zawodowej. Z niecierpliwością czekamy na następną wizytę tym raz już bezpośrednio na wydziałach produkcyjnych Huty Katowice.