Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.
Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami, a państwem-beneficjentem.
W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.
W 2016 roku Islandia, Liechtenstein i Norwegia osiągnęły porozumienie z UE w sprawie kształtu III edycji Mechanizmu Finansowego EOG (2014-2021), podpisując Protokół 38c do Umowy o EOG. Jednocześnie Norwegia podpisała porozumienie z UE w sprawie Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Odbiorcami III edycji Funduszy norweskich i EOG (2014-2021) są państwa, które przystąpiły do wspólnego rynku w 2004, 2007 i 2013 r. oraz Grecja i Portugalia.
Polska podpisała umowy międzyrządowe (Memoranda of Understanding) w sprawie III edycji funduszy norweskich i EOG (2014-2021) 20 grudnia 2017 r., otrzymując na ich mocy 809,3 mln EUR (z łącznej puli ponad 2,8 mld EUR), co czyni ją podobnie jak w poprzednich edycjach, największym beneficjentem.
Za koordynację wdrażania Funduszy norweskich i EOG w Polsce odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), pełniące rolę tzw. Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) dla Funduszy norweskich i EOG. Jako KPK, MFiPR współpracuje z Biurem Mechanizmów Finansowych w Brukseli.
W ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG wdrażane są liczne programy, a jednym z nich jest program Edukacja.
Program Edukacja powstał na mocy międzyrządowej umowy dotyczącej wdrażania Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014 – 2021, zawartej pomiędzy Islandią, Księstwem Liechtensteinu i Królestwem Norwegii, a Rzeczpospolitą Polską.
Celem Programu jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) w obszarze edukacji. W dążeniu do tego celu, duży nacisk położony jest na edukację włączającą, zarządzanie w edukacji oraz kształcenie i szkolenia zawodowe. Działania programowe mają także za zadanie wzmacnianie potencjału ludzkiego oraz poszerzanie wiedzy w Polsce.
Operatorem programu Edukacja jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
Program Edukacja korzysta z dofinansowania o wartości 20 mln euro otrzymanego od Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego EOG.
Projekt „Stosowanie polityki włączającej w celu zwiększenia aktywności fizycznej i zaangażowania uczniów w działalność społeczną”
Projekt Stosowanie polityki włączającej w celu zwiększenia aktywności fizycznej i zaangażowania uczniów w działalność społeczną o numerze EOG/21/K1/D1/W/0027 korzysta z dofinansowania o wartości 8 900 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy EOG. Na łączną kwotę dofinansowania składają się środki z:
- Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w wysokości 7 565 EUR
- Budżetu państwa w wysokości 1 335 EUR.
Czas trwania projektu: 01.02.2022 – 30.06.2022
Budżet projektu: 8 900 EUR
Uczestnicy projektu:
- Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach – wnioskodawca;
- Framhaldsskolinn i Austur-Skaftafellssfslu (FAS) – partner projektu.
Opis projektu:
Pomysł na projekt zrodził się na początku 2021 roku po wnikliwej analizie potrzeb uczniów i nauczycieli po długim okresie nauki zdalnej będącej następstwem pandemii. W fazie przygotowań do napisania projektu i złożenia wniosku o jego dofinansowanie, nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach nawiązali współpracę ze szkołą o podobnym profilu kształcenia Framhaldsskolinn i Austur-Skaftafellssfslu (FAS) w Islandii.
Główny celem projektu było podniesienia kompetencji pracowników szkoły poprzez zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie pobudzania zaangażowania uczniów w życie szkoły i aktywność fizyczną, w tym poznanie skutecznych narzędzi TIK podnoszących jakość kształcenia na odległość oraz technik aktywizacyjnych stosowanych na lekcjach przedmiotów ścisłych, języków obcych oraz wychowania fizycznego i metod aktywizujących uczniów do pracy i do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Jednym z etapów realizacji tego projektu była wizyta studyjna przedstawicieli grona pedagogicznego z Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach u islandzkiego partnera. Podczas spotkań z dyrekcją szkoły oraz współpracującego z nią lokalnego centrum edukacyjnego i burmistrzem Höfn delegacja z Lędzin poznała zasady współpracy tych podmiotów na rzecz wspierania aktywności i zaangażowania młodzieży w działalność społeczną. Nauczyciele PZSu poznali również założenia islandzkiego systemu edukacyjnego i mieli okazję obserwować lekcje prowadzone przez islandzkich nauczycieli. Przedstawiciele islandzkiej szkoły przedstawili zasady organizacji i zarządzania systemem kształcenia na odległość, w tym narzędzi TIK, powszechnie stosowanych w Islandii z racji znacznego oddalenia małych miejscowości od szkół. Warsztaty z pedagogiem i doradcą zawodowym pozwoliły poznać stosowane w Islandii metody wpierania uczniów w wyborze ścieżki kariery zawodowej. Islandzcy partnerzy pochwalili się także swoimi osiągnięciami w dziedzinie profilaktyki prozdrowotnej wśród młodzieży.
Wizyta studyjna w Islandzkiej szkole zakończyła się spotkaniem ewaluacyjnym, w trakcie którego przedstawiciele obu szkół mogli porównać podejmowane dotychczas działania w zakresie stosowania polityki włączającej w celu zwiększenia aktywności fizycznej i zaangażowania uczniów w działalność społeczną w obu placówkach. Na koniec opracowany został plan działań zmierzających do dalszego podnoszenia motywacji uczniów, a także przyjęto założenia przyszłej współpracy obu szkół przy kolejnych projektach edukacyjnych.