Rok szkolny 2021/2022 przyniósł wiele nowych doświadczeń. Jednym z nich była intensywna współpraca nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach ze szkołą o podobnym profilu kształcenia Framhaldsskólinn í Austur-Skaftafellssýslu (FAS) w Islandii przy realizacji projektu pt. „Stosowanie polityki włączającej w celu zwiększenia aktywności fizycznej i zaangażowania uczniów w działalność społeczną”. Na zaplanowane działania PZS pozyskał grant w kwocie 8 900,00 EUR ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz ze środków krajowych.
Pomysł na projekt zrodził się na początku 2021 roku po wnikliwej analizie potrzeb uczniów i nauczycieli po długim okresie nauki zdalnej będącej następstwem pandemii. W fazie przygotowań do napisania projektu i złożenia wniosku o jego dofinansowanie, nauczyciele PZSu nawiązali współpracę ze szkołą o podobnym profilu kształcenia w Islandii. W kwietniu 2021 roku zakończył się nabór wniosków w Programie Edukacja. Kolejnym etapem była ocena merytoryczna nadesłanych zgłoszeń przez niezależnych ekspertów. Projekt lędzińskiego PZSu uzyskał wysoką ocenę i został zakwalifikowany do realizacji.
Projekt realizowany był w terminie 01.02.2022 – 30.06.2022. Jego kluczowym elementem była wizyta studyjna grupy nauczycieli z Lędzin w szkole Framhaldsskólinn í Austur-Skaftafellssýslu (FAS) w Höfn, niewielkiej miejscowości położonej w południowo-wschodniej Islandii. Był to czas wymiany doświadczeń i spotkań z dyrekcją, gronem pedagogicznym i uczniami islandzkiej szkoły, a także z przedstawicielami instytucji współpracujących ze szkołą w zakresie wspierania aktywności i zaangażowania młodzieży w działalność społeczną. Nauczyciele PZS- u poznali również założenia islandzkiego systemu edukacyjnego oraz zasady organizacji i zarządzania systemem kształcenia na odległość, w tym narzędzi TIK, powszechnie stosowanych w Islandii z racji znacznego oddalenia małych miejscowości od szkół. Warsztaty z pedagogiem i doradcą zawodowym pozwoliły poznać stosowane w Islandii metody wpierania uczniów w wyborze ścieżki kariery zawodowej. Islandzcy partnerzy pochwalili się także swoimi osiągnięciami w dziedzinie profilaktyki prozdrowotnej wśród młodzieży.
Doświadczenia zdobyte podczas współpracy z islandzką szkołą zostały w pełni wykorzystane. Nauczyciele podzielili się zdobytą w czasie wizyty studyjnej wiedzą i spostrzeżeniami w ramach zespołów przedmiotowych. Opracowany został również długoterminowy plan działań zmierzających do podniesienia motywacji uczniów, zwiększenia ich zaangażowania w życie społeczne i aktywność fizyczną.
Choć projekt dobiegł końca, współpraca z islandzką szkołą trwa i liczymy, że zaowocuje kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami.