13 października 2015 roku uczniowie PZS w Lędzinach wraz z opiekunami udali się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Wzięło w niej udział 80 uczniów z technikum i liceum mundurowego.
Wczesnym rankiem lędzińska młodzież wyruszyła do Warszawy, by wzbogacić swoją wiedzę na temat sportu, nauki i techniki.
Już z okien autokaru mogliśmy przyjrzeć się budownictwu starej i nowej części Warszawy oraz usłyszeć historię powstania Pałacu Kultury i Nauki oraz Złotego Żagla.
Pierwszym punktem było zwiedzanie Stadionu Narodowego, na którym w ostatnią niedzielę rozegrało się wspaniałe widowisko – mecz eliminacyjny do Mistrzostw Europy, w czasie którego polska drużyna zyskała upragniony awans. Na płycie boiska nadal była murawa, a widok z tarasu zapierał dech w piersiach. Co odważniejsi dotarli na najwyższe miejsca na trybunach. Przez chwilę można było również zobaczyć całą młodzież na telebimie, ich zauroczone twarze, wzrok skierowany na miejsce, które dało nam awans do mistrzostw.
Kolejnym punktem zwiedzania były zielone ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Dzielą się one na część złotą, srebrną i karminową, a połączone są za pomocą kładek, ścieżek i mostków. Z tarasu widokowego można było zobaczyć panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Ogród przywitał młodzież pięknymi kolorami jesieni.
Punktem centralnym wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Elementem wyróżniającym to miejsce są stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk fizycznych i chemicznych. Zwiedzając obiekt w małych grupach uczniowie mogli nie tylko wszystko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: pismu, zdobyczom filozofii, osiągnięciom sztuki oraz techniki.
Galeria “Świat w ruchu” to najbardziej dynamiczne miejsce w całym Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie dowiedzieli się tutaj jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Była to również znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz uzmysłowienia sobie, co dzieje się podczas trzęsień ziemi. Z kolei w “Strefie Światła” uczniowie dali się wciągnąć w intrygującą historię kryminalną.
“Teatr Wysokich Napięć” odpowiedział na (od zawsze zadawane) pytania, czy prąd płynie tak jak woda, dlaczego ma napięcie i dlaczego włosy stają dęba.
Strefa RE : generacja to miejsce, gdzie nauka wchodzi w krainę emocji. Można stać się politykiem, sprawdzić znajomość mowy ciała, zajrzeć w swoje emocje, decyzje, sympatie, poglądy etyczne.
Niestety, czas w tak niesamowitym miejscu minął naprawdę szybko. Jednakże dzięki tej wspaniałej wyprawie młodzież przekonała się, że zgłębiając tajniki wiedzy można się jednocześnie wspaniale bawić.
Uczestnicy i opiekunowie wyjazdu pragną podziękować Dyrektorowi Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach – Pani Ewie Matusik oraz Radzie Rodziców za umożliwienie wizyty w tym magicznym świecie nauki.
Opracowanie Justyna Pilch