„W życiu nie chodzi o posiadanie samych dobrych kart,
ale o umiejętne granie tymi, które już ma się w ręku”
MŁODZI ELEKTRYCY I MECHANICY NA WARSZTATACH UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKICH PT. „SZTUKA PREZENTACJI”
16 maja 2016 r. w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach, zgodnie z planowanymi działaniami programu edukacyjnego „ZainSTALuj się” odbyły się warsztaty umiejętności miękkich pt. „Sztuka prezentacji”. W szkoleniu wzięły udział trzecia klasa technikum elektrycznego oraz druga i trzecia klasa technikum mechanicznego.
Zajęcia prowadzone były przez Panią Aleksandrę Muller – trenera firmy Synteza Szkolenia – Konsulting.
Głównym celem warsztatów było przybliżenie uczniom skutecznych sposobów prezentacji w czasie wystąpień publicznych. Spotkanie wyjaśniło, na czym polega proces komunikowania się z publicznością i jak osiągnąć zamierzony cel. Zajęcia były wspaniałą okazją do zapoznania się z głównymi zasadami związanymi ze sztuką prezentacji. Dodatkowo warsztaty pokazały młodym ludziom, jak wiele elementów wpływa na ostateczny odbiór i jak niewiele musimy zrobić, by osiągnąć sukces.
Zajęcia składały się z następujących bloków tematycznych:
- Rozpoczęcie warsztatów
- Przedstawienie się trenera i Uczestników
- Określenie metod pracy
- Zbudowanie atmosfery otwartości i zaufania
- Moc skutecznych prezentacji
- Jasne i ciemne strony wystąpień przed publicznością
- Cel nadawcy jako źródło inspiracji i dobrego przygotowania prezentacji
- Oczekiwania odbiorców jako kierunkowskaz dla nadawcy komunikatu
Uczniowie wzięli udział w warsztacie pt. „Celna zagadka” – ćwiczeniu nawiązującym do istoty celu w przygotowaniach prezentacji siebie i treści komunikatu. Uczestnicy podzieleni na grupy mieli stworzyć „mapę myśli” na temat „Profesjonalna prezentacja”, którą następnie musieli zaprezentować.
- Fundamenty skutecznych prezentacji
- Jakość komunikacji werbalnej a sztuka prezentacji
- Niewerbalne aspekty komunikacji wzmacniające przekaz
- Spójność przekazu – sztuka prezentacji a proste i korzystne połączenia
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Prezenter w roli głównej” – zabawie ukazującej istotę przekazu i wartość komunikatów werbalnych oraz w „Kim jestem?” –uświadamiającej uczestnikom, jaka moc tkwi w przekazie niewerbalnym.
- Dobry mówca a wiara w siebie
- Poczucie wiary we własne siły i możliwości jako wsparcie podczas wystąpień publicznych
- „Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu”, czyli sztuka prezentacji jako wyzwanie
Uczniowie wzięli dział w ćwiczeniu pt. „Jestem” – warsztacie pozwalającym odkryć samego siebie przy jednoczesnym ukazaniu odbiorcom własnych atutów
Na zakończenie uczniowie pod opieką trenera podsumowali zajęcia oraz wyciągnęli praktyczne wnioski końcowe.
Warsztaty prowadzone były w oparciu o metody aktywizujące, wpływające na kształtowanie postaw uczniów. Wiedza przekazywana była zgodnie z założeniem „przez zabawę do nauki”. Pani trener dbała o to, żeby praktyczne ćwiczenia pozwalały w prosty sposób przełożyć wiedzę na przydatne uczniom umiejętności.
Młodzi ludzie dzięki uczestnictwu w warsztatach zapoznali się z głównymi aspektami sztuki prezentacji oraz poznali kluczowe zasady wpływające na skuteczny przekaz , co niewątpliwie bardzo im się przyda w przyszłości.